Dnia 29 kwietnia 2011 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Słupach odbył się uroczysty apel z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 r. druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza, wprowadziła szereg reform, mających na celu poprawę stosunków w Polsce, wprowadzała kraj w epokę nowożytną.         Jej znaczenie miało szeroki wymiar, bowiem znosiła liberum veto i wolną elekcję - czyli odtąd tron w Polsce stał się dziedziczny, a uchwały sejmowe miały zapadać większością głosów i posłowie nie mogli już zrywać sejmów

W naszej placówce apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym dzieci    z klas I - VI przypomniały wydarzenia z 1791 roku. Uczniowie w bardzo przystępny sposób przekazali fakty dotyczące zarysu historycznego utworzenia dokumentu Konstytucji 3 maja, śpiewali patriotyczne pieśni i recytowali wiersze.

10 listopada 2010 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Słupach odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
Celem akademii było uczczenie rocznicy 11 listopada oraz refleksja nad tematem niepodległości, od odrodzenia się państwa polskiego w 1918 r. po czasy współczesne. Kompozycja słowno-muzyczna przypomniała publiczności radość 11 listopada, smutne i szare lata powojenne oraz niezłomną nadzieję na lepsze życie.
Akademia wzbudziła duże zainteresowanie ze strony uczniów oraz refleksję i wzruszenie ze strony nauczycieli pamiętających te wydarzenia. Była ona lekcją patriotyzmu, który wszyscy powinniśmy realizować każdego dnia.
Młodzi artyści z klas IV – VI stanęli na wysokości zadania, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.